Alergia - choroba XXI wieku

Co to jest alergia?

Alergia to reakcja układu odpornościowego na określone czynniki. Alergia może być spowodowana przez substancje znajdujące się w naszym bezpośrednim otoczeniu – Przyczyną alergii mogą być substancje znajdujące się w naszym bezpośrednim otoczeniu. Najczęściej uczulenie powodują pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz, pleśń. Z roku na rok powiększa się grono osób cierpiących na różnego typu alergie. W dużej mierze choroba ta dotyka mieszkańców dużych miast. Alergie można podzielić na wziewne (np.: uczulenie na pyłki traw i drzew), pokarmowe (np.: uczulenie na białko krowie, gluten) oraz kontaktowe (np.: uczulenie na sztuczną biżuterię).

Alergia wziewna - czym się charakteryzuje?

Alergen wywołujący ten typ uczulenia przedostaje się do organizmu za pośrednictwem dróg oddechowych. Jest to choroba, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Do najbardziej popularnych alergii wziewnych należą uczulenia na sierść, kurz i pyłki. Alergie wziewne możemy podzielić na sezonowe, związane z okresem pylenia roślin i całoroczne, dotyczące alergenów występujących w pomieszczeniach, m.in.: na roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni i zwierzęta. Warto pamiętać, że u osób uczulonych na pyłki roślin mogą występować reakcje alergiczne po zjedzeniu świeżych warzyw i owoców. Na przykład osoby, które uczulone są na pyłki brzozy powinny zachować szczególną ostrożność w przypadku spożywania jabłek, orzechów laskowych, migdałów, brzoskwini, gruszek, marchwi i pomidorów.

4 rodzaje alergii wziewnej

Wyróżnić można cztery rodzaje alergii wziewnych - na pyłki roślin, kurz, pleśń i zwierzęta. W Polsce alergeny pyłkowe pojawiają się już pod koniec lutego, a zanikają dopiero we wrześniu. Najczęściej uczulenie powodują pyłki traw, chwastów i drzew (przede wszystkim brzozy, leszczyny, jesionu, wierzby i dębu). Stężenie pyłków w powietrzu uzależnione jest od pogody, a ten typ alergii jest najbardziej uciążliwy podczas słonecznych i wietrznych dni. Z kolei roztocza kurzu domowego lubią wilgoć i wysokie temperatury. Najczęściej występują w materacach, poduszkach, dywanach, zasłonach i kocach. Alergia wziewna może być także powodowana przez zwierzęta domowe. Przyczyną tego typu uczuleń jest złuszczający się naskórek i ślina zwierzęcia. Alergeny zwierząt unoszą się w powietrzu, co oznacza, że objawy alergii mogą wystąpić nawet jeśli nie dotykaliśmy psa lub kota. Warto również pamiętać, że długotrwały kontakt z każdym zwierzęciem futerkowym może prowadzić do alergii. Natomiast zarodniki pleśni występują zarówno na świeżym powietrzu (w glebie, zwiędłych liściach, roślinach), jak i w pomieszczeniach (w łazienkach, na parapetach, w piwnicach). Pleśń pojawia się w wilgotnych i ciepłych miejscach, a jej zarodniki unoszą się w powietrzu, podobnie jak pyłki roślin.

Najczęstsze objawy alergii

Alergie wziewne nie powodują wstrząsu anafilaktycznego. Niemniej jednak wywołują szereg niepożądanych objawów. Do najbardziej charakterystycznych należą:

  • wodnisty katar, kichanie
  • suchy, męczący kaszel
  • łzawienie i swędzenie oczu
  • ból głowy, stan zapalny zatok
  • zaburzenia snu
  • trudności z koncentracją.

Objawy alergii wziewnej mogą występować przez cały rok. Niezwykle ważne jest, by nie lekceważyć nasilających się oznak choroby.